1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Михаил Юрьевич Лермонтов,

Das Segel  La velo  Das Segel

tradukita de Heinrich Greif tradukita de Konstantin Gusev

tradukita de B. Denken

Wo Meer und Himmel sich verei-

nen, Erglänzt ein Segel, weiß und weit

- Was trieb es aus dem Land der

Seinen? Was sucht es in der Einsamkeit?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Verloren glänzt in blauen Weiten Ein Segel weiß in dunst’gem

Schein. Was sucht es nur in fernen Brei-

ten? Was ließ es Hort und Heim allein?

Es pfeift der Wind. Die Wellen

drohen. Es knarrt der Mast. Das Segel

schwebt Nicht vor dem Glück ist es geflo-

hen. Es ist nicht Glück, wonach es

strebt.

Ondiĝas kaj la vento spi-

ras, Fleksante l’maston kun

fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspi-

ras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Es spiel’n die Wogen, Winde pfei-

fen, Es jammert, ächzt und knirscht

der Mast – Doch, ach! nach Glück will es nicht

greifen Noch ihm entflieh’n in blinder

Hast.

Strahlt auch in Gold der Him-

melsbogen, Und glänzt auch noch so blau das

Meer - Das Segel lechzt nach Sturm und

Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe wär.

Ĝin kovras blua rond’

ĉiela, Sub ĝi lazuras onda

spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ri-

bela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Tief unten schäumt lichtblau die

Flut, Hoch oben gleißen Sonnes Brände, Doch sucht es mehr nach Sturmes

Wut, Als ob’s im Sturme — Ruhe fände.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de B. Denken.

Arg-545-1094 (2010-06-20 16:15:25)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. medeasy. de/ common/ ?p= 1349 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1944,1095,1094