1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Das Segel  La velo  Парус

tradukita de Maximilian Schick tradukita de Konstantin Gusev

Weiß glänzt auf blauer Wasserwüste Ein Segel fern am Himmelsrand. Was sucht es an der fremden Küste? Was ließ es an der Heimat Strand?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Белеет парус одинокий В тумане моря голубом!.. Что ищет он в стране

далекой? Что кинул он в краю

родном?..

Schrill pfeift der Wind, die Wellen

schäumen, Und knarrend biegt sich Mast und

Spriet. Es jagt nicht nach des Glückes

Träumen, Nicht Glück ist es, wovor es flieht.

Ondiĝas kaj la vento spi-

ras, Fleksante l’maston kun

fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Играют волны, ветер

свищет, И мачта гнётся и скрипит, Увы! – он счастия не ищет, И не от счастия бежит! –

Hoch über ihm der Sonne Gluten, Und unter ihm rauscht blau das Meer, Doch trotzig sucht es Sturm und Flu-

ten, Als ob in Stürmen Ruhe wär’.

Ĝin kovras blua rond’

ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribe-

la, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Под ним струя светлей

лазуры, Над ним луч солнца

золотой: – А он мятежный, просит

бури, Как будто в бурях есть

покой.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Maximilian Schick (∗1884-04-24 – †1968-02-08).

Arg-545-2260 (2015-01-24 19:34:51)

La  poem-traduko  troviĝas  en

http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Maximilian_Schick .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=2260,1095,1093