1/2

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

Cikado kaj formiko The Cricket and the Ant Die Grille und die kleine Ameise

tradukita de Antoni Grabowski tradukita de Donald P. Webb

tradukita de Rolf Mayr

Kantis dum somer’ sen

fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento blo-

vis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ vermet’; La malsato pelis ŝin Al najbara formikin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ek-

zisto Ĝis la nova jar-sezon’. Mi vin pagos, laŭ or-

don’, En Aŭgust’, pro best-

honor’, La procenton kun va-

lor’.” Ke ne pekas formikino Per pruntemo, estas ve-

re; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntulino. –“Tage, nokte al venan-

toj, Ne mallaŭdu – kantis

mi.” –“Kantis? – gaja jen

meti’! Nun ekdancu post la

kantoj!”

The cricket had sung her song all summer long but found her victuals too few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or fly. Her neighbor, the ant, might, she thought, help her in her plight, and she begged her for a little grain till summer would come back again. “By next August I’ll repay both Interest and principal; animal’s

oath.” Now, the ant may have a fault or two But lending is not something she will

do. She asked what the cricket did in

summer. “By night and day, to any comer I sang whenever I had the chance.” “You sang, did you? That’s nice.

Now dance.”

Die Grille trällerte und sang den ganzen lieben Sommer lang und fand sich plötzlich sehr be-

klommen, als der Nordwind war gekom-

men: im Haus war nicht ein Bröselein, Regenwurm und Fliegenbein. Hunger schreiend lief sie hin zur Ameis’, ihrer Nachbarin, mit der Bitte, ihr zu geben etwas Korn zum Weiterleben nur bis nächstes Jahr: “Ich werd’ Euch zahlen”, sprach

sie gar, “noch vor Verfall, mein Grillen-

wort, Hauptstock, Zinsen und so fort.” Die Ameis’ aber leiht nicht gern: sie krankt ein wenig an Knaus-

rigkeit: “Was triebt ihr denn zur Som-

merzeit?” fragt sie die Borgerin von fern. “Da war ich Tag und Nacht be-

setzt, ich sang und hatte viel Ap-

plaus.” “Gesungen habt Ihr? Ei der

Daus, wohlan, so tanzet jetzt!”

…  …  …

2/2

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_Fontaine, _Jean_de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_kaj_ formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_kaj_formiko .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Anglan de Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Rolf Mayr.

Arg-549-1106 (2010-07-18 07:14:10)

Diese Übersetzung fand ich, Manfred Retzlaff, abgedruckt in der Kirchenzeitung “Kirchen und Leben” des Bistums Münster, in der Ausgabe vom 16 Mai 1999, auf Seite 10. Abgedruckt ist diese Übertragung auch in dem von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen dtv-Band “Fabeln, Parabeln und Gleichnisse”, auf Seite 146, sowie in dem ebenfalls von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen Buch “Fabeln von Aesop bis Arntzen”, das 2009 im Verlag “Ludwigsfelder Verlagshaus” erschienen ist.

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=,1108,1111,1106