1/2

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

La cikad’ kaj la formik’ The Cricket and the Ant Die Grille und die Ameise

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Donald P. Webb tradukita de Wilhelm Ernst Dohm

Sonis dum somer’ kan-

tad’ De cikad’. Kiam venis la jarfin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’,

pro ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri paner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-sezon’ Iĝos ja de mi redon’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos mi Interezon ĝis Juni’!” La formiko, kiu vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi somere?” - “La pasantojn per mu-

zik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu

nun!” Diris tiam la formik’.

The cricket had sung her song

all summer long

but found her victuals too few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or fly. Her neighbor, the ant, might, she thought, help her in her plight, and she begged her for a little grain till summer would come back again. “By next August I’ll repay both Interest and principal; animal’s

oath.” Now, the ant may have a fault or two But lending is not something she will

do. She asked what the cricket did in

summer. “By night and day, to any comer I sang whenever I had the chance.” “You sang, did you? That’s nice. Now

dance.”

Grillchen, das den Sommer lang Zirpt’ und sang, Litt nun, da der Winter droht’, Harte Zeit und bittre Not: Nicht das kleinste Würmchen

nur Und von Fliegen keine Spur! Und vor Hunger weinend leise, Schlich’s zur Nachbarin Ameise, Fleht’ sie an in ihrer Not, Ihr zu leihn ein Körnlein Brot, Bis der Sommer wiederkehre. “Glaub’ mir,” sprach’s, “auf

Grillenehre, Vor dem Erntemond noch zahl’ Zins ich dir und Kapital.” Emschen, das, wie manche lie-

ben Leute das Verleihen hasst, Fragt die Borgerin: “Was hast Du im Sommer denn getrie-

ben?” - “Tag und Nacht hab’ ich ergötzt Durch mein Singen alle Leut’.” “Durch dein Singen? Sehr er-

freut! Weißt du was? Dann tanze

jetzt!”

…  …  …

2/2

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Anglan de Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Wilhelm Ernst Dohm (Geburtsname: Elias Levy, ∗1819-05-24 – †1883-02-05).

Arg-549-1104 (2010-07-09 22:21:39)

Pri la tradukinto Wilhelm Ernst Dohm vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Dohm . Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-germanigon en la libro “Jean de La Fontaine: Die Fabeln” (Gesamtausgabe in deutscher und französischer Sprache, Emil-Vollmer-Verlag, Wiesbaden.)

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=1105,1111,1104