1/1

Jean de La Fontaine,

Cikado kaj formiko

tradukita de Antoni Grabowski

Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento blovis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ vermet’; La malsato pelis ŝin Al najbara formikin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ekzisto Ĝis la nova jar-sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formikino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntulino. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_de/ La_cigale_et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_kaj_formiko .

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=1108