1/1

Klaus Groth,  Klaus Groth,
Abendfreden  Vespera paco

tradukita de Manfred Retzlaff

De Welt is rein so sachen, As leeg se deep in Drom, Man hört ni weenn noch lachen, Se’s lisen as en Bom.

Silentas mond-bruado, Samkiel dormus ĝi, Nek ploro nek ridado Aŭdeblas tie ĉi.

Se snackt man mank de Bläder, As snack en Kind in Slap, Dat sünd de Wegenleder Vör Köh un stille Schap.

Samkiel infaneto Ensonĝe foliar’ Parolas, lulkanteto Ĝi estas por ŝafar’.

Nu liggt dat Dörp in Dunkeln Un Newel hangt dervör, Man hört man eben munkeln, As keem’t vun Minschen her.

Vilaĝo en mallumo Nun kuŝas kaj nebul’, Aŭdeblas nur voĉumo De iu fora ul’.

Man hört dat Veh int Grasen, Un Allens is in Fred, Sogar en schüchtern Hasen Sleep mi vör de Föt.

Bovaro gres-manĝanta Aŭdeblas tie ĉi, Kaj eĉ lepor’ dormanta Jen kuŝas apud mi.

Das wul de Himmelsfreden Ahn Larm un Strit un Spott, Dat is en Tid tum Beden – Hör mi, du frame Gott!

Sen bruo, sen kverelo Nun preĝu ĉiuj ni. Jen paco de l’ ĉielo - Nin aŭdu, kara Di’!

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Klaus Groth (∗1819-04-24 – †1899.06-01).

Arg-553-1114 (2015-01-27 11:46:24)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Klaus_Groth . Vidu ankaŭ la retejon http: // lowlands-l. net/ groth/ .

Traduko de la Basgermana poemo “Abendfreden” de Klaus Groth (∗1819-04-24 – †1899.06-01) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2012-05.

Arg-553-1184 (2012-09-03 11:23:04)

http://www.poezio.net/version?poem-id=553&version-id=1114,1184