1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Diru vi, ho karulino]  [Karulin’, vi devas diri]
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Leopold Blumental

Diru vi, ho karulino, Nun al mi, ĉu estas vi Sonĝobild’ el mia sino, El poeta fantazi’?

Karulin’, vi devas diri, Ĉu ne sonĝo estas vi, En somera tag’ florinta El poeta fantazi’?

Sed ne! Tian infaneton, Tian ravan brilon de La okuloj, la buŝeton, Kreas la poeto ne.

Ne! erar’! ... Buŝeton tian, Sorĉon de la okulet’, Tiel dolĉan knabineton Ne ekkreos la poet’!

Baziliskojn, vampiraĉojn, Drakojn, de l’ infero la Plej timigajn fi-bestaĉojn Kreas la poeto ja.

Nur vampirojn, baziliskojn, Monstrojn, idojn de malam’, Nur terurajn fablajn bestojn, Poetara kreas flam’!

Sed ne! Vin, malicon vian, La vizaĝon ravan, - ve! – La rigardon false pian Kreas la poeto ne.

Vin do ... kaj ruzecon vian Ĉe anĝela vizaĝet’, La rigardojn piajn .., falsajn ... Ne eksonĝos la poet’!

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-555-1120 (2010-09-13 20:55:11)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaj suferoj - romancoj“, n-ro XVI.

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-555-1122 (2010-09-13 22:21:04)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La germanan originan version verkitan de Heinrich Heine vidu: “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, n-ro XVI. - Informoj pri la tradukinto Leopold Blumental (kaŝnomo: Leo Belmont) troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Leo_Belmont .

http://www.poezio.net/version?poem-id=555&version-id=,1120,1122