1/1

Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,
O Tannenbaum  Abio ho

tradukita de Richard Schulz

O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter! Du grünst nicht nur zur Sommerzeit, Nein auch im Winter, wenn es schneit. O Tannenbaum o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter.

Abio, ho! Abio, ho! Vi estas tre fidela. Vi estas verda en somer’, En vintro kaj en primaver’. Abio, ho! Abio, ho! Vi arbo tre fidela.

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Du kannst mir sehr gefallen! Wie oft hat nicht zur Weihnachtszeit Ein Baum von dir mich hoch erfreut! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Du kannst mir sehr gefallen!

Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas! Vi estas ja Kristnaska ghoj’, Vi arbo apud negha voj’! Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas!

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Dein Kleid will mich was lehren: Die Hoffnung und Beständigkeit Gibt Trost und Kraft zu jeder Zeit. O Tannenbaum, o Tannenbaum! Das will dein Kleid mich lehren.

Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas: Ke konstantec’, ke la esper’ Konsolas nin en la mizer’. Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18).

Arg-593-1192 (2012-12-13 18:19:42)

Pri la verkinto Ernst Anschütz vidu ankaŭ la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Ansch% C3% BCtz . Tie estas indikitaj ankaŭ la muziknotoj. La melodie estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= TlaRq509zKY . La verkinto de la melodio ne estas konata. La muziknotoj troviĝas ekzemple en http: // www. lieder-archiv. de/ o_tannenbaum-notenblatt_200078. html .

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-593-1193 (2013-02-26 15:10:12)

Tiu chi traduko aperis en 1982/12 en la n-ro 42 de la Vestfaliaj Flugfolioj eldonitaj de Rikardo Shulco (Richard Schulz). Tie estas indikitaj ankau la muzik-notoj. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=593&version-id=1192,1193