1/1

Georg Trakl,  Georg Trakl,
Verklärter Herbst  Aŭtuno transfigurita

tradukita de Manfred Retzlaff

Gewaltig endet so das Jahr mit goldnem Wein und Frucht der Gärten. Rund schweigen Wälder wunderbar und sind des Einsamen Gefährten.

Finiĝas pompe nun la jar’ kun ora vin’ kaj frukt-riceco. Silentas ĉie la arbar’, nin akompanas en soleco.

Da sagt der Landmann: Es ist gut. Ihr Abendglocken lang und leise gebt noch zum Ende frohen Mut. Ein Vogelzug grüßt auf der Reise.

Nun klinas jam la suno sin. Vi sonoriloj de vespero, nin kuraĝigu je la fin’! Forflugas birdoj tra l’ aero.

Es ist der Liebe milde Zeit. Im Kahn den blauen Fluss hinunter wie schön sich Bild an Bildchen reiht – das geht in Ruh und Schweigen unter.

Tre belajn bildojn vidas ni, sur la rivero veturante. La temp’ de l’ amo estas ĝi – Ripozas ni nun silentante.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Georg Trakl (∗1887-02-03 – †1914-11.03).

Arg-607-1221 (2012-10-08 22:37:38)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Georg_ Trakl .

Traduko de la Germana poemo “Verklärter Herbst” de Georg Trakl (∗1887-02-03 – †1914-11.03) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-607-1222 (2012-10-08 22:22:50)

Esperantigis (iom libere): Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en 2001-10-23 laŭ la origina germanalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=607&version-id=1221,1222