1/2

N. N. 30,  N. N. 30,
Muss i denn  Devas mi

tradukita de Joachim Gießner

1. Muß i’ denn, muß i’ denn Zum Städtele hinaus, Städtele hinaus Und du mein Schatz bleibst hier Wenn i’ komm’, wenn i’ komm’, Wenn i’ wiederum, wiederum komm’, Kehr i’ ei’ mei’ Schatz bei dir |: Kann i’ glei’ net allweil bei dir sei’ Han’ i’ doch mei’ Freud’ an dir Wenn i’ komm’, wenn i’ komm’, Wenn i’ wiederum, wiederum komm’, Kehr’ i’ ei’ mei’ Schatz bei dir. :| 1. Devas mi, devas mi El la urb’ migri nun Urb’ migri nun, Kaj vi restos tie ĉi. Sed revenos, revenos. Revenos mi ja Revenos mi ja, Kaj mi vivos nur por vi. Jam mi vin forlasi devas nun, Sed min tiros am’ al vi. Jam mi vin forlasi devas nun, Sed min tiros am’ al vi.

2. Wenn du weinst, wenn du weinst, Daß i’ wandere muß, Wandere muß, Wie wenn d’Lieb jetzt wär vorbei Sind au’ drauß, sind au’ drauß, Der Mädele viel, Mädele viel Lieber Schatz, i’ bleib dir treu. |: Denk du nett wenn i’ a and’re seh No sei mei Lieb’ vorbei Sind au’ drauß, sind au’ drauß, Der Mädele viel, Mädele viel Lieber Schatz, i’ bleib dir treu. :| 2. Ploras vi, ploras vi, Ĉar mi migros nun for, Migros nun for, Kvazaŭ am’ ne estus pli. Eĉ se multaj knabinoj Jen vivas en mond’, Vivas en mond’, Mi fidelos nur al vi. Ho, ne pensu, pro alia in’ Ne plu amon sentus mi. Ho, ne pensu, pro alia in’ Ne plu amon sentus mi.

3. Übers Jahr, übers Jahr, Wenn mer Träubele schneidt, Träubele schneidt, Stell i’ hier mi’ wiedrum ei’ Bin i’ dann, bin i’ dann, Dei’ Schätzele no’, Schätzele no’ So soll die Hochzeit sei. |: Übers Jahr do ischt mei’ Zeit vorbei Do g’hör i’ mei und dei Bin i’ dann, bin i’ dann, Dei’ Schätzele no’, Schätzele no’ So soll die Hochzeit sei. :| 3. Pasos jar’, pasos jar’, Pretos vinberoj jam, Vinberoj jam, Tempo por reven’ al vi. Kaj se tiam ankoraŭ Vi amos min, Amos min, La edziĝon festos ni. Pasos jar’, kaj ree venos mi, Apartenos nur al vi. Pasos jar’, kaj ree venos mi, Apartenos nur al vi.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 30.

Arg-616-1237 (2012-10-17 19:25:15)

La teksto interalie troveblas en http: // ingeb. org/ Lieder/ MussIDen. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Traduko de la Germana poemo “Muss i denn” de N. N. 30 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-616-1238 (2012-10-17 18:45:02)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html , pli precize sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=616&version-id=1237,1238