1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,

En rose så jeg skyde Elkreskis rozbranĉeto Es ist ein Ros entsprungen

tradukita de Thomas Laub tradukita de Joachim Gießner

En rose så jeg skyde op af den frosne jord, alt som os fordum spåde profetens trøsteord. Den rose spired frem midt i den kolde vinter om nat ved Bethlehem.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

1. Es ist ein Ros entsprungen

aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

For rosen nu jeg kvæder omkap med Himlens hær: en jomfru var hans moder, Maria ren og skær. I ham brød lyset frem midt i den mørke vinter om nat ved Bethlehem.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

2. Das Röslein, das ich meine,

davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

Den rose fin og lille har dejlig duft og skær, den lyse for os ville og sprede mørket her. I sandhed mand og Gud, af syndens nød og pine han nådig hjalp os ud.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en la Danan de Thomas Laub.

Arg-618-1249 (2012-10-19 19:29:42)

Tiu ĉi danigo de la kanto troviĝas en http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Vidu ankaŭ: http: // da. wikisource. org/ wiki/ En_rose_s% C3% A5_jeg_skyde kaj http: // www. ugle. dk/ en_ rose_saa_jeg_skyde. html . Pri Thomas Laub vidu la retejn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Laub .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1249,1244,1243