1/1

Hermann Löns,  Hermann Löns,
Edelwild  Nobla ĉasaĵo

tradukita de Manfred Retzlaff

Ich bin ein freier Wildbretschütz Und hab’ ein weit Revier, So weit die braune Heide geht, Gehört das Jagen mir.

Ĉasist’ libera estas mi En vasta ĉasadej’, Havanta ĉaso-rajton en La tuta erikej’.

So weit der blaue Himmel geht, Gehört mir alle Pirsch Auf Fuchs und Has’ und Haselhuhn, Auf Rehbock und auf Hirsch.

Laŭplaĉe ĝis la horizont’

Ĉasadi rajtas mi

Je cervoj, kapreoloj kaj

Ĉasbestoj ĉiuj ĉi.

Jedoch mein liebstes Edelwild Im ganzen Jagdrevier Das ist nicht Hirsch, das ist nicht Reh, Das ist kein Jagdgetier.

Sed kion pleje ŝatas mi

En tuta la are’,

Nek estas kapreol’ nek cerv’, Ĉasbeto estas ne.

Es ist ein frisches Mägdelein, Auf das ich lieber pirsch, Viel lieber als auf Has’ und Fuchs, Auf Rehbock und auf Hirsch.

Ĝi estas freŝa knabinet’,

Je kiu ĉasas mi

Ol je la cerv’ kaj ĉiu best’ Volonte multe pli.

Und daß es einem andern hört, Macht keine Sorge mir, Ich bin ein freier Wildbretschütz Und hab’ ein weit Revier.

Kaj ke ne apartenas ĝi Al mi, ne ĝenas min. Ĉasist’ libera estas mi, Mi tamen ĉasas ĝin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26).

Arg-623-1258 (2012-10-22 09:32:02)

La origina germana-lingva teksto de la poemo troviĝas interalie en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ L% C % B6ns,+Hermann/ Gedichte/ Der+ kleine+ Rosengarten/ Edelwild .

Traduko de la Germana poemo “Edelwild” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-623-1259 (2012-10-22 18:53:30)

Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=623&version-id=1258,1259