1/1

Nikolaus Lenau,  Nikolaus Lenau,
Al la fora amatino  An die Entfernte

tradukita de Manfred Retzlaff

Tiun rozon plukas mi En forega tia´ , Ŝatus porti ĝin al vi Karulino mia.

Diese Rose pflück ich hier In der fremden Ferne. Liebes Mädchen, dir, ach dir Brächt ich sie so gerne!

Sed ne estos mi ĉe vi, Antaŭ ol velkinta Estas rozo, kiun mi Estas detranĉinta.

Doch, bis ich zu dir mag ziehn Viele weite Meilen, Ist die Rose längst dahin, Denn die Rosen eilen.

Plu ne iru iu for, Iu hom’ amanta, Ol en man’ portata flor’ Restas plu floranta; Nie soll weiter sich ins Land Lieb von Liebe wagen, Als sich blühend in der Hand Läßt die Rose tragen,

Aŭ ol flugas najtingal’ El la nesto ien, Aŭ ol sonas en la val’ Ĝia kanto ĉien.

Oder als die Nachtigall Halme bringt zum Neste, Oder als ihr süßer Schall Wandert mit dem Weste.

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-626-1266 (2012-10-26 12:08:28)

Pri la poeto viud la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22).

Arg-626-1265 (2012-10-26 12:09:59)

Tiu ĉi poemo troviĝa ekzemple en http: // www. lyrikwelt. de/ gedichte/ lenaug1. htm . Pri la poeto vidu la gemanan version de vikipdeio http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

http://www.poezio.net/version?poem-id=626&version-id=,1266,1265