1/1

Richard von Schaukal,  Richard von Schaukal,
Unter Wintersternen  Sub vintraj steloj

tradukita de Manfred Retzlaff

Der Himmel glitzert, angefüllt mit Sternen, Die Nacht steht schweigend unter seinem Rund. Ein Hauch schwillt an aus ungeahnten Fernen Und sinkt zurück in den verhülten Grund.

La nokt’ silentas sub la rond’ ĉiela, Multoble brilas stela lum-radi’. El iu foro venas spir’ alŝvela, Resinkas en tegitan grundon ĝi.

Ich blicke stille ins kühle Silberflimmern: Wie wird die schwarze Wölbung hoch und weit! Ich fühl mich selbst nicht mehr im fremden Schimmern, Mich überwältigt die Unendlichkeit.

Rigardas mi l’ trembrilon en trankvilo,^{2} La nigra volb’ etendas larĝe sin! Ne sentas mi min en la fremda brilo, La senfineco superfortas min.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Richard von Schaukal (∗1874-05-27 – †1942-10-10).

Arg-637-1282 (2012-10-30 21:56:08)

Pri la poeto vidu la retejojn: http: // www. austria-lexikon. at/ af/ Wi senssammlungen/ Biographien/ Schaukal,%20Richard kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_von_Schaukal .

Traduko de la Germana poemo “Unter Wintersternen” de Richard von Schaukal (∗1874-05-27 – †1942-10-10) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-637-1283 (2013-07-27 19:19:27)

Tiu ĉi poemo aperis en 1989-01-29 en la germana eklezia gazeto “Bistumszeitung Münster”, sur pago 2.

http://www.poezio.net/version?poem-id=637&version-id=1282,1283

2aŭ:

Rigardas mi la stelojn en trankvilo,