1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Grabspruch  Tombosentenco

tradukita de Manfredo Ratislavo

Wo wird einst des Wandermüden letzte Ruhestätte sein? Unter Palmen in dem Süden? Unter Linden an dem Rhein?

Kie estos ripozejo lasta de migranto mi? Ĉu sub palmoj en forejo? Aŭ ĉe l´ Rejno sub tili´ ?

Werd´ ich wo in einer Wüste eingescharrt von fremder Hand? Oder ruh´ ich an der Küste eines Meeres in dem Sand?

Ĉu enfosos min malpie iu en dezerta land´ ? Aŭ ĉu mi ripozos ie en la sablo de marstrand´ ?

Immerhin! Mich wird umgeben Gottes Himmel, dort wie hier, Und als Totenlampe schweben nachts die Sterne über mir.

Tamen, min ĉirkaŭos ĉie la ĉiel´ de l´ granda Di´ , steloj tie ĉi kaj tie lampe ŝvebos super mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

MR-261-1c / Arg-63-122 (2003-10-26 01:05:12)

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993.

MR-261-1c / Arg-63-123 (2010-05-26 19:44:33)

http://www.poezio.net/version?poem-id=63&version-id=122,123