1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Abendlied  Vespera kanto

tradukita de Manfred Retzlaff

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas^{2} paco de l’ eter’.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam, ĉiam plu.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Ne haltgis iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozas pace, nur se volos Di’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-644-1298 (2014-04-23 17:16:17)

Pro la muzik-notoj vidu la retejojn http: // liederprojekt. org/ lied27789. html kaj http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_ es_wieder-notenblatt_300026. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-644-1299 (2014-04-23 17:10:27)

http://www.poezio.net/version?poem-id=644&version-id=1298,1299

2aŭ:

pac’ malsupreniĝas milde de l’ eter’.