1/1

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Abendlied  Vespera kanto

tradukita de Manfred Retzlaff

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=,1300,1943