1/1

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,
Al mia patrino  An meine Mutter

tradukita de Manfredo Ratislavo

Poemon belan emus fari mi Pri via am’ kaj fideleco via Volonte vekus mi talenton ĉi Por glori vin per io poezia.

So gern hätt’ ich ein schönes Lied gemacht Von deiner Liebe, deiner treuen Weise, Die Gabe, die für andre immer wacht, Hätt’ ich so gern geweckt zu deinem Preise.

Sed kiom ankaŭ pripensadis mi Kaj kiom ankaŭ mi la rimojn metis, De l’ koro ondoj fluis super ĝi, La artan konstruaĵon teren ĵetis.

Doch wie ich auch gesonnen mehr und mehr, Und wie ich auch die Reime mochte stellen, Des Herzens Fluten wallten drüber her, Zerstörten mir des Liedes zarte Wellen.

Nun prenu tiun simplan donon ĉi, Ĉi tiujn simplajn vortojn senornamajn. Animon mian tutan donas mi Kaj kune ĉiujn miajn sentojn amajn.

So nimm die einfach schlichte Gabe hin, Vom einfach ungeschmückten Wort getragen, Und meine ganze Seele nimm darin; Wo man am meisten fühlt, weiß man nicht viel zu sagen.

Traduko de la Germana poemo “An meine Mutter” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1994-12.

MR-263-3a / Arg-64-126 (2004-02-05 09:55:45)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

MR-263-3a / Arg-64-125 (2003-10-26 01:25:48)

http://www.poezio.net/version?poem-id=64&version-id=,126,125