1/1

Siegfried Einstein,  Siegfried Einstein,
Al la aŭtuno  An den Herbst

tradukita de Manfred Retzlaff

Ho pentrist’ aŭtun’, restigu vin ankoraŭ tie ĉi! La folion karminigu, ĝis de l’ arbo falas ĝi.

Herbst, du großer Maler, bleibe noch ein Weilchen in der Welt! Nimm Karmin - und übertreibe, eh das Blatt vom Baume fällt.

La penikojn enfarbigu, pentru ĉion per purpur’, kaj la pomojn vi ruĝigu, estu bunta la natur’!

Tauch den Pinsel in die Töpfe: Ocker, Purpur, Silbergrau, Mal den Äpfeln rote Köpfe und die Trauben tupfe blau.

Lasu al la papilioj florojn, lumon oran vi; de sopir’ kaj fantazio bildojn pentru vi al mi.

Laß den gelben Schmetterlingen Blumen und ein goldnes Licht; mal der Sehnsucht weiße Schwingen und ein blaues Angesicht.

Se la bildon vi finintas, trinku vian vinon ni. Fuĝu, antaŭ ol venintas vintra frosto kaj glaci’!

Trinke, wenn dein Bild vollendet, süßen Wein in hoher Zeit! Laß uns noch, was du gespendet - und dann flüchte, eh es schneit.

Traduko de la Germana poemo “An den Herbst” de Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-653-1313 (2012-11-13 18:02:25)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la retejon https: // sites. google. com/ site/ siegfriedeinstein/ .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25).

Arg-653-1312 (2013-06-01 14:37:12)

Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/

Siegfried_Einstein .

http://www.poezio.net/version?poem-id=653&version-id=1313,1312