1/1

Christian Richardt,

Vuggevise

Sov, mit barn, sov længe, jer rører vuggens gænge, vifter fluen fra din kind, kalder drømmen til dit sind; sov, mit barn, sov længe!

Frodig som en ranke du vokser for min anke, vokser fra din moders arm ud i verdens vilde larm, frodig som en ranke.

Glem dog ej din vugge og ej din moders sukke! Vokser du fra barnekår, glem dog ej dit fadervor, glem dog ej din vugge!

Lykkens roser røde kun mellem torne gløde; tornen tager jeg for mig, rosen gemmer jeg til dig: lykkens roser røde!

Vågn med smil om munden så fro som fugl i lunden! Reden din er lun og blød: moderfavn og moderskød; vågn med smil om munden!

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Richardt (∗1831-05-25 – †1892-12-18).

Arg-657-1319 (2012-11-17 19:25:11)

Pri la poeto vidu la retejojn http: // da. wikipedia. org/ wiki/ Christian_Richardt kaj http: // www. kalliope. org/ en/ ffront. cgi? fhandle= richardt ..

http://www.poezio.net/version?poem-id=657&version-id=,1319