1/1

Christian Richardt,  Christian Richardt,
Vuggevise  Lulkanto

tradukita de Manfred Retzlaff

Sov, mit barn, sov længe, jer rører vuggens gænge, vifter fluen fra din kind, kalder drømmen til dit sind; sov, mit barn, sov længe!

Dormu, infaneto, en cia lul-liteto! Pelas for la muŝojn mi, ke eksonĝu dolĉ ci; dormu, infaneto!

Frodig som en ranke du vokser for min anke, vokser fra din moders arm ud i verdens vilde larm, frodig som en ranke.

En imago mia

korpet’ prosperas cia, el la brakoj de l’ patrin’ vidas mi elkreski cin, en imago mia.

Glem dog ej din vugge og ej din moders sukke! Vokser du fra barnekår, glem dog ej dit fadervor, glem dog ej din vugge!

Tion ne forgesu: Memori ci ne ĉesu pri l’ patrina zorg’ por ci; preĝi cin instruis ŝi. Tion ne forgesu!

Lykkens roser røde kun mellem torne gløde; tornen tager jeg for mig, rosen gemmer jeg til dig: lykkens roser røde!

Estu ci feliĉa!

Sed kiel roz’ dorn-riĉa viv’ sen dornoj esta ne. Prenas tiujn mi, por ke estu ci feliĉa.

Vågn med smil om munden så fro som fugl i lunden! Reden din er lun og blød: moderfavn og moderskød; vågn med smil om munden!

Kun ridet’ vekiĝu, birdete ci gajiĝu! Mola nest’ ŝirmanta cin estas la patrin sin’; Kun ridet’ vekiĝu!

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Richardt (∗1831-05-25 – †1892-12-18).

Arg-657-1319 (2012-11-17 19:25:11)

Pri la poeto vidu la retejojn http: // da. wikipedia. org/ wiki/ Christian_Richardt kaj http: // www. kalliope. org/ en/ ffront. cgi? fhandle= richardt ..

Traduko de la Dana poemo “Vuggevise” de Christian Richardt (∗1831-05-25 – †1892-12-18) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1987-02.

MR-201-2 / Arg-657-1320 (2012-11-17 19:29:02)

Mi, Manfred Retzlaff, tradukis tiun ĉi poemon en Februaro de la jaro 1987 laŭ la origina danalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=657&version-id=1319,1320