1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Im nächtgen Traum hab ich mich selbst geschaut] [En nokta sonĝo vidis mi mem min]

tradukita de Manfred Retzlaff

(Aus �Junge Leiden – Traumbilder“, III)

Im nächtgen Traum hab ich mich selbst geschaut, In schwarzem Galafrack und seidner Weste, Manschetten an der Hand, als gings zum Feste, Und vor mir stand mein Liebchen, süß und traut.

En nokta sonĝo vidis mi mem min, En festa nigra frak’ kaj silka vesto, Vestita pompe kiel por la festo, Kontraŭe staris mia karulin’.

Ich beugte mich und sagte: �Sind Sie Braut? Ei! ei! so gratulier ich, meine Beste!� Doch fast die Kehle mir zusammenpreßte Der langgezogne, vornehm kalte Laut.

Kaj diris mi petante pri pardon’: �Gratulon, se vi estas fianĉin’!“ Sed preskaŭ torde ĝi sufokis min. La longa, ĝentileca, frida son’.

Und bittre Tränen plötzlich sich ergossen Aus Liebchens Augen, und in Tränenwogen Ist mir das holde Bildnis fast zerflossen.

Subite larmoj pluve elverŝiĝis El la okuloj de la karulin’ Kaj preskaŭ ŝia bildo disfluiĝis.

O süße Augen, fromme Liebessterne, Obschon ihr mir im Wachen oft gelogen, Und auch im Traum, glaub ich euch dennoch gerne!

Okuloj dolĉaj, vi amsteloj piaj, Ja ofte estas vi trompintaj min, Mi kredas tamen vin en sonĝoj miaj.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-688-1388 (2012-12-02 16:17:10)

Traduko de la Germana poemo “[Im nächtgen Traum hab ich mich selbst geschaut]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-124-1a / Arg-688-1389 (2012-12-02 16:26:58)

http://www.poezio.net/version?poem-id=688&version-id=,1388,1389