1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,
Hospitia sub tilia  En la glaso ne guto plu
tradukita de N. N. 62  tradukita de Manfredo Ratislavo

1. Nulla gutta in poculo, Nullus as in marsupio, Languent cor et ora. Vinum tenet lucidum Me et nitor luminum, Hera o decora!

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

2. “Notare creta non est mos, Deficiente ea nos”, Hospita ridere. “Si habes assem nullum iam - Pigneri pone perulam, Perge sed sorbere!”

2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“

3. Commutata perula Cum spumante situla, Ille vult meare. Dicit hera: “Bibedum! Laenam, baclum, pileum Debes pignerare!”

3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“

4. Puer bibens perdit tum Laenam, baclum, pileum, Maestus dixit: “Cedo, Vale, potio frigida Et procera hospita, Luminum dulcedo!”

4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

5. Dixit pulchra femina: “Si habebis pectora, Mihi pignerato!” Quid sit factum, narro nunc, Ardens os in ore tunc, Arsit inflammato.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

6. Cantum qui hunc cecinit, Nocte leni tetigit Auras laeta mente. Pocula sunt posita, Iuxta sedit hospita Tilia sub florente.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en la Latinan de N. N. 62.

Arg-68-1740 (2013-04-06 22:26:51)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=1740,133