1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,
Hospitia sub tilia  En la glaso ne guto plu
tradukita de N. N. 63  tradukita de Manfredo Ratislavo

Scyphus sine guttula, Saccus sine pecunia, Sitis est fatalis. Mero tuo nil suavius Et ocellis nil clarius, Hospitia virginalis.

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

“Non refertur in tabulam, Quod non habeo cretulam,” Copa cachinnatur. “Si crumena est vacu, Mi pro pignore peram da! Porro tum bibatur!”

2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“

Peram iuvenis porrigit, Urnam vini accipit, Ire vult rebus paratis. Copa tum: “Est pallium, Pilleus ac baculum; Bibe pignoribus datis!”

3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“

Bibens ille perdidit, Quidquid antea habuit; Tristis tum: “Discedo. Vale, potio frigida Et procera hospita! Te suavissimam credo.”

4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

Dicit pulchra propere: “Pulsat cor in pectore, Quod sit meum ipsius!” Factum vobis defero: Copae in ore rutilo Arsit os alterius.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

Carmen qui composuit, Nocte aestiva cecinit Vento obstrepente. Ante eum pocula, Iuxta pulchra hospita Tilia sub florente.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en la Latinan de N. N. 63.

Arg-68-1741 (2013-04-06 22:37:40)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=1741,133