1/2

Rudolf Baumbach,

Hospitia sub tilia

tradukita de N. N. 63

Scyphus sine guttula, Saccus sine pecunia, Sitis est fatalis. Mero tuo nil suavius Et ocellis nil clarius, Hospitia virginalis.

“Non refertur in tabulam, Quod non habeo cretulam,” Copa cachinnatur. “Si crumena est vacu, Mi pro pignore peram da! Porro tum bibatur!”

Peram iuvenis porrigit, Urnam vini accipit, Ire vult rebus paratis. Copa tum: “Est pallium, Pilleus ac baculum; Bibe pignoribus datis!”

Bibens ille perdidit, Quidquid antea habuit; Tristis tum: “Discedo. Vale, potio frigida Et procera hospita! Te suavissimam credo.”

Dicit pulchra propere: “Pulsat cor in pectore, Quod sit meum ipsius!” Factum vobis defero: Copae in ore rutilo Arsit os alterius.

Carmen qui composuit, Nocte aestiva cecinit Vento obstrepente. Ante eum pocula, Iuxta pulchra hospita Tilia sub florente.

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en la Latinan de N. N. 63. Arg-68-1741 (2013-04-06 22:37:40) Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=1741