1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Buch der Lieder, Traumbilder IX Libro de la kantoj, Sonĝobildoj IX

tradukita de Manfred Retzlaff

Ich lag und schlief, und schlief recht mild, Verscheucht war Gram und Leid; Da kam zu mir ein Traumgebild, Die allerschönste Maid.

Dormante milde sonĝis mi, Ĉagren’ forlasis min, Al mi aperis sonĝ-vizi’, Plej bela la knabin’.

Sie war wie Marmelstein so bleich, Und heimlich wunderbar; Im Auge schwamm es perlengleich, Gar seltsam wallt’ ihr Haar.

Marmore pala estis ŝi Kaj plena de sekret’, En la okulo naĝis ĝi Samkiel perl-bluet’.

Und leise, leise sich bewegt Die marmorblasse Maid, Und an mein Herz sich niederlegt Die marmorblasse Maid.

Kaj tiu bildo de marmor’ Mallaŭte movis sin, Premetas sin al mia kor’, Karesis ame min.

Wie bebt und pocht vor Weh und Lust Mein Herz, und brennet heiß! Nicht bebt, nicht pocht der Schönen Brust, Die ist so kalt wie Eis.

Batadas laŭte mia kor’, Varmege brulas ĝi; Al ŝi sentiĝas ne amor’, Ŝi estas el glaci’.

�Nicht bebt, nicht pocht wohl meine Brust; Die ist wie Eis so kalt; Doch kenn auch ich der Liebe Lust, Der Liebe Allgewalt.

Ŝi diris: Kvankam estas mi Malvarma kiel mort’, Konata tamen estas ĝi Al mi, de l’ amo fort’.

Mir blüht kein Rot auf Mund und Wang, Mein Herz durchströmt kein Blut; Doch sträube dich nicht schaudernd bang, Ich bin dir hold und gut.� Ne ruĝas mia buŝ’ kaj vang’, Sed min ne timu vi; Tra mia kor’ ne fluas sang’, Sed vin tre amas mi.

Und wilder noch umschlang sie mich, Und tat mir fast ein Leid; Da kräht der Hahn - und stumm entwich Die marmorblasse Maid.

Kaj pli sovaĝe premis ŝi Min preskaŭ ĝis dolor’; Forlasis min je l’ kokvir-kri’ La ino de marmor’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-697-1403 (2012-12-05 17:42:08)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Traumbilder IX” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-697-1404 (2012-12-05 22:35:03)

http://www.poezio.net/version?poem-id=697&version-id=1403,1404