1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Libro de la kantoj, Sonĝobildoj, X

Buch der Lieder, Traumbilder, X

tradukita de Manfred Retzlaff

Mi multaj mortintoj priĵuris Per forto de mia vort’. Sed ili nun jam forkuris Al nokto kaj al mort’.

Da hab ich viel blasse Leichen Beschworen mit Wortesmacht; Die wollen nun nicht mehr weichen Zurück in die alte Nacht.

La vorton malsovaĝigan De l’ majstro forgesis mi Kaj en la nebulon timigan Nun tiras min tiuj ĉi.

Das zähmende Sprüchlein vom Meister Vergaß ich vor Schauer und Graus; Nun ziehn die eignen Geister Mich selber ins neblichte Haus.

Min lasu, demonoj malhelaj, Min lasu, forigu vin! Ankoraŭ plezuroj tre belaj Ĉi tie atendas min.

Laßt ab, ihr finstern Dämonen! Laßt ab, und drängt mich nicht! Noch manche Freude mag wohnen Hier oben im Rosenlicht.

Por trovi la sorĉo-floron Mi devas streĉi min. Ĉu havas la vivo valoron, Se mi ne malkovros gin?

Ich muß ja immer streben Nach der Blume wunderhold; Was bedeutet’ mein ganzes Leben, Wenn ich sie nicht lieben sollt?

Deziras mi unu fojon Ŝin premi al mia kor’, Por senti ĉielan ĝojon, Ŝin kisi kun dolor’.

Ich möcht sie nur einmal umfangen Und pressen ans glühende Herz! Nur einmal auf Lippen und Wangen Küssen den seligsten Schmerz!

Mi volas nur unu fojon Amvorton aŭdi de ŝi, La malhelegan vojon Tuj iros mi kun vi.

Nur einmal aus ihrem Munde

Möcht ich hören ein liebendes Wort - Alsdann wollt ich folgen zur Stunde Euch, Geister, zum finsteren Ort.

La demonar’ ĝin aŭdintas, Terure kapjesas ĝi. Mirakla floret’, mi venintas. Amata, ĉu min amas vi?

Die Geister habens vernommen,

Und nicken schauerlich.

Feins Liebchen, nun bin ich gekommen;

Feins Liebchen, liebst du mich?

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Traumbilder, X” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1984.

Arg-698-1406 (2012-12-05 22:57:02)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-698-1405 (2012-12-05 22:39:51)

http://www.poezio.net/version?poem-id=698&version-id=,1406,1405