1/1

Heinrich Heine,

Libro de la kantoj, Sonĝobildoj, X

tradukita de Manfred Retzlaff

Mi multaj mortintoj priĵuris Per forto de mia vort’. Sed ili nun jam forkuris Al nokto kaj al mort’.

La vorton malsovaĝigan De l’ majstro forgesis mi Kaj en la nebulon timigan Nun tiras min tiuj ĉi.

Min lasu, demonoj malhelaj, Min lasu, forigu vin! Ankoraŭ plezuroj tre belaj Ĉi tie atendas min.

Por trovi la sorĉo-floron Mi devas streĉi min. Ĉu havas la vivo valoron, Se mi ne malkovros gin?

Deziras mi unu fojon Ŝin premi al mia kor’, Por senti ĉielan ĝojon, Ŝin kisi kun dolor’.

Mi volas nur unu fojon Amvorton aŭdi de ŝi, La malhelegan vojon Tuj iros mi kun vi.

La demonar’ ĝin aŭdintas, Terure kapjesas ĝi. Mirakla floret’, mi venintas. Amata, ĉu min amas vi?

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Traumbilder, X” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

Arg-698-1406 (2012-12-05 22:57:02)

http://www.poezio.net/version?poem-id=698&version-id=1406