1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Buch der Lieder, Junge Leiden, VII  Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, VII

tradukita de Manfred Retzlaff

Berg und Burgen schaun herunter In den spiegelhellen Rhein, Und mein Schiffchen segelt munter, Rings umglänzt von Sonnenschein.

Sur la monto la kastelo En la Rejn’ spegulas sin; Mia ŝipo en sunhelo Sur la akvo portas min.^{2}

Ruhig seh ich zu dem Spiele Goldner Wellen, kraus bewegt; Still erwachen die Gefühle, Die ich tief im Busen hegt.

Moviĝantaj sub la vento Brilas ondoj kiel or’, Ekvekiĝas en mi sento Ripozinta en la kor’.

Freundlich grüßend und verheißend Lockt hinab des Stromes Pracht; Doch ich kenn ihn, oben gleißend, Birgt sein Innres Tod und Nacht.

Feliĉige salutante Logas for mi la river’; Sed mi scias: minacante Loĝas en ĝi mort-danĝer’.

Oben Lust, im Busen Tücken, Strom, du bist der Liebsten Bild! Die kann auch so freundlich nicken, Lächelt auch so fromm und mild.

Supre estis ĝi ĝojiga Kiel mia anatin’, Sed interne tre timiga, Kun malico en la sin’.

…  …

2aŭ: En la Rejno speguliĝas Sur la monto la kastel’ Gaje mia ŝip’ moviĝas En la brila suna hel’.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17). Arg-708-1423 (2012-12-07 12:50:31)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, VII” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983. MR-138-1 / Arg-708-1424 (2012-12-07 19:46:15)

http://www.poezio.net/version?poem-id=708&version-id=,1423,1424