1/1

Heinrich Heine,

Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, VII

tradukita de Manfred Retzlaff

Sur la monto la kastelo En la Rejn’ spegulas sin; Mia ŝipo en sunhelo Sur la akvo portas min.^{2}

Moviĝantaj sub la vento Brilas ondoj kiel or’, Ekvekiĝas en mi sento Ripozinta en la kor’.

Feliĉige salutante Logas for mi la river’; Sed mi scias: minacante Loĝas en ĝi mort-danĝer’.

Supre estis ĝi ĝojiga Kiel mia anatin’, Sed interne tre timiga, Kun malico en la sin’.

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, VII” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983.

MR-138-1 / Arg-708-1424 (2012-12-07 19:46:15)

http://www.poezio.net/version?poem-id=708&version-id=1424

2aŭ:

En la Rejno speguliĝas Sur la monto la kastel’ Gaje mia ŝip’ moviĝas En la brila suna hel’.