1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Al amikino  An eine Freundin

tradukita de Willy Nüesch

“Ne lasu morti heroon en via koro!” Se vi velkas kiel flor’ en aŭtuno, - tamen ne ĉesu aspiri pri l’ krono de floro!

“Laß den Helden in deiner Seele nicht sterben!” Welkst du hin wie die Blume, der Baum im Herbst, - höre nimmer doch auf, um den Kranz zu werben!

Ĉiuj aliaj kronoj certe postrestos, svenos kiel la membroj de ili kovrataj ... sur la granda ponto nur tiu vin vestos - Alle andern Kränze bleiben zurücke, schwinden hin wie die Glieder, die sie bedecken ... Dieser bleibt dir allein auf der großen Brücke -

al vi supre la frunton spiritan drapiros; kaj estonte, kiam vi ree descendis, ĉirkaŭfluita de sankta brilo vi iros. hält dir droben die Geisterstirn noch umschlossen; und dereinst, wenn du wieder hinabgestiegen, wirst du gehn, wie von heiligem Schein umflossen.

Traduko de la Germana poemo “An eine Freundin” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09) en 2003-10.

Arg-70-137 (2013-08-28 18:32:09)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56)donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poemtradukojn en mia interreta poem-kolekto �Argiope.bl0rg.net“. Li ankaŭ kontrolis tiun chi elpresaĵon kaj mi korektis tajperarojn laŭ liaj indikoj. Tiu ĉi lia traduko aperis en la literatura revuo “Fonto” n-ro 274 en Oktobro 2003.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-70-136 (2004-02-01 10:41:06)

Die von Herrn Willy Nüesch verfasste Übersetzung ist in der internationalen Literaturzeitschrift “Fonto”, Nr. 274 vom Oktober 2003, erschienen.

http://www.poezio.net/version?poem-id=70&version-id=137,136