1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,

[Herz, mein Herz was soll das geben? ] [Koro mia, kio iĝas]

tradukita de Manfred Retzlaff

Neue Liebe - neues Leben  Nova amo - nova vivo

Herz, mein Herz, was soll das geben? Was bedränget dich so sehr? Welch ein fremdes neues Leben! Ich erkenne dich nicht mehr! Weg ist alles, was du liebtest, Weg worum, du dich betrübtest, Weg dein Fleiß und deine Ruh, Ach wie kamst du nur dazu.

Koro mia, kio iĝas? Kio tiel pelas vin? Mia vivo aliiĝas, Ne plu mi rekonas min. Foras, kio mn ĝojigis, Foras, kio min tristigis, Foras ja trankvilo mia. Aĥ, pro kio ĉio tia?

Fesselt dich die Jugendblüte? Diese liebliche Gestalt, Dieser Blick voll Treu und Güte, Mit unendlicher Gewalt? Will ich rasch mich ihr entziehen Mich ermannen, ihr entfliehen, Führet mich im Augenblick Ach, mein Weg zu ihr zurück.

Ĉu katenas min juneco Aŭ ĉarmeco de l’ knabin’? La rigardo de boneco, Ĉu ĝi tiel ligas min? Se mi volas kuraĝiĝi Kaj rapide retiriĝi, Sammomente iras mi Pretervole re al ŝi.

Und an diesem Zauberfädchen, Das sich nicht zerreißen läßt, Hält das liebe lose Mädgen Mich so wider Willen fest. Muss in ihrem Zauberkreise Leben nun auf ihre Weise. Die Verändrung, ach wie groß! Liebe, Liebe! Lass mich los!

Kaj per tiu serĉ-fadeno la knabino tenas min. Granda estas mia peno, Mi tro multe amas ŝin. En feina cirklo ŝia Enŝlositas vivo mia. Ĉio aliigis sin! Amo, amo, lasu min!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-725-1461 (2012-12-26 23:48:46)

Siehe auch: http: // www. volksliederarchiv. de/ text4619. html und http: // gedichte. xbib. de/ _Herz_ gedicht. htm .

Traduko de la Germana poemo “[Herz, mein Herz was soll das geben? ]” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983.

MR-036-1 / Arg-725-1462 (2012-12-26 23:41:24)

http://www.poezio.net/version?poem-id=725&version-id=1461,1462