1/1

Erich Kästner,  Erich Kästner,
Morala anatomio  Moralische Anatomie

tradukita de Manfred Retzlaff

Deklaras al mi studentin’ de la jur’, Dum ni en lito amoras, Ke la virgec’ bagatelas nur, Nuntempe ne plu valoras.

Da hat mir plötzlich und mitten im Bett Eine Studentin der Jurisprudenz erklärt: Jungfernschaft sei, möglicherweise, ganz nett, besäße aber kaum noch Sammlerwert.

Mi scias ja, ke estas vero tio, kion afable ŝi diris, Kiam ŝi pro gravediĝ-danĝero Sperte sin dorsen retiris.

Ich weiß natürlich, Daß sie nicht log.

Weder als sie das sagte,

noch als sie sich kenntnisreich rückwärts bog und nach meinem Befinden fragte.

Demandis ŝi pri farto mia. Nun foje ŝi vizitas min. Tie, kie moralas alia, Truo estas ĉe ĉi virin’.

Sie hatte nur Angst vor dem Kind. Manchmal besucht sie mich noch. An der Stelle, wo andre moralisch sind, da ist bei ihr ein Loch...

Traduko de la Germana poemo “Moralische Anatomie” de Erich Kästner (∗1899-02-23 – †1974-07-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-053-1 / Arg-732-1477 (2012-12-28 14:39:02)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Erich Kästner (∗1899-02-23 – †1974-07-29).

Arg-732-1476 (2012-12-28 14:27:04)

La poemo troviĝas en http: // thesoulsmirror. insomnialuder. de/ ErichKastner/ erichkastner. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=732&version-id=,1477,1476