1/1

Erich Kästner,  Erich Kästner,
Moralische Anatomie  Morala anatomio

tradukita de Manfred Retzlaff

Da hat mir plötzlich und mitten im Bett Eine Studentin der Jurisprudenz erklärt: Jungfernschaft sei, möglicherweise, ganz nett, besäße aber kaum noch Sammlerwert.

Deklaras al mi studentin’ de la jur’, Dum ni en lito amoras, Ke la virgec’ bagatelas nur, Nuntempe ne plu valoras.

Ich weiß natürlich, Daß sie nicht log. Weder als sie das sagte, noch als sie sich kenntnisreich rückwärts bog und nach meinem Befinden fragte.

Mi scias ja, ke estas vero tio, kion afable ŝi diris, Kiam ŝi pro gravediĝ-danĝero Sperte sin dorsen retiris.

Sie hatte nur Angst vor dem Kind. Manchmal besucht sie mich noch. An der Stelle, wo andre moralisch sind, da ist bei ihr ein Loch...

Demandis ŝi pri farto mia. Nun foje ŝi vizitas min. Tie, kie moralas alia, Truo estas ĉe ĉi virin’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Erich Kästner (∗1899-02-23 – †1974-07-29).

Arg-732-1476 (2012-12-28 14:27:04)

La poemo troviĝas en http: // thesoulsmirror. insomnialuder. de/ ErichKastner/ erichkastner. html .

Traduko de la Germana poemo “Moralische Anatomie” de Erich Kästner (∗1899-02-23 – †1974-07-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-053-1 / Arg-732-1477 (2012-12-28 14:39:02)

http://www.poezio.net/version?poem-id=732&version-id=1476,1477