1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Die drei Spatzen  La tri paseroj

tradukita de Manfredo Ratislavo

In einem leeren Haselstrauch da sitzen drei Spatzen Bauch an Bauch.

Sidadas sur branĉo sen foli’ kun ventro al ventro paseroj tri.

Der Erich rechts und links der Franz und mittendrin der freche Hans.

Jen inter la liva kaj dekstra ul’ enmeze sidadas la senhontul’.

Sie haben die Augen zu, ganz zu, und obendrüber schneit es, hu!

Okulojn fermis jam ĉiu paser’, kaj falas sur ilin neĝer’ kaj neĝer’.

Sie rücken zusammen dicht an dicht. So warm wie der Hans hat’s keiner nicht.

Kunpremas jen sin la paseroj tre, malvarmon sentas la meza ne.

Sie hör’n alle drei ihrer Herzlein Gepoch, und wenn sie nicht weg sind, so sitzen sie noch.

Kaj ili, aŭdante la batojn de l’ kor’, ankoraŭ jen sidas, se ne flugis for.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-112.2 / Arg-73-142 (2003-11-02 08:49:32)

Traduko de la Germana poemo “Die drei Spatzen” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-02.

Arg-73-143 (2004-01-30 09:00:21)

http://www.poezio.net/version?poem-id=73&version-id=142,143