1/1

Andreas Gryphius,  Andreas Gryphius,
Betrachtung der Zeit  Kontemplo de l’ tempo

tradukita de Manfred Retzlaff

Mein sind die Jahre nicht, Die mir die Zeit genommen; Mein sind die Jahre nicht, Die etwa möchten kommen; La jaroj estas miaj ne, de l’ temp’ de mi prenitaj; la jaroj estas miaj ne, por mi antaŭviditaj.

Der Augenblick ist mein, Und nehm ich den in acht So ist der mein, Der Jahr und Ewigkeit gemacht.

La nuno estas mia! Nur ĝin atentu mi! Kaj tiam estas mia de l’ tempo la Kreinto -Di’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Andreas Gryphius (civila nomo: Andreas Greif, ∗1616-10-02 – †1664-07.16).

Arg-742-1497 (2012-12-30 17:41:55)

Siehe  auch:  http: // gutenberg. spiegel. de/

buch/ 2204/ 5 , http: // www. sternenfall. de/ Gryphius--Betrachtung_der_Zeit. html und http: // www. gedichte-fuer-alle-faelle. de/ allegedichte/ gedicht_1609. html .

Traduko de la Germana poemo “Betrachtung der Zeit” de Andreas Gryphius (civila nomo: Andreas Greif, ∗1616-10-02 – †1664-07.16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1984-06.

MR-069-2d / Arg-742-1498 (2012-12-30 17:50:59)

Pri la aŭtoro vidu la vikipediejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Andreas_Gryphius kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Andreas_Gryphius .

http://www.poezio.net/version?poem-id=742&version-id=,1497,1498