1/1

Theodor Körner,

Am-ebrio

tradukita de Manfred Retzlaff

Al vi, knabino, vibretante Albatas nur la kor’ en mi, En am’, fidele vin celante, Mi strebas nur al vi.

Nur via nom’ kun sankta sono Ja pleniginta estas min; En bril’ de belo kaj de bono Mi ĉiam vidas vin.

La am’ el ĝermo delikata Elkreskis kaj ne velkas ĝi, En miaj sonĝoj, amegata Knabino, vivas vi.

La kordojn batas mi, fluadas Entuziasmo super min; La kantoj, kiujn mi kantadas, Tutsole nomas vin.

Mi sentas, se vi min rigardas En paradizo kvazaŭ min. Ĉielo mia tiam ardas Ĉe via dolĉa sin’.^{2}

Por ĝojo kaj pro am-doloro Sopiro sola nur en mi, Nur unu pens’ en mia koro: Aĥ, estu mi ĉe vi!

Traduko de la Germana poemo “ Liebesrausch” de Theodor Körner en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-06-20.

MR-155-1 / Arg-764-1535 (2013-01-06 22:56:18)

http://www.poezio.net/version?poem-id=764&version-id=1535

2aŭ:

Je vi amplene mi rigardas, En paradiz’ mi sentas min, Ĉielo mia rave ardas Ĉe via dolĉa sin’.