1/1

Gerda Illerhues,  Gerda Illerhues,
Im Winter  Envintre

tradukita de Manfred Retzlaff

Nebel kriecht aus dunklem Walde, und im Tale steht der Frost. Zitternd biegt die schlanke Tanne sich im scharfen Wind aus Ost.

El arbar‘ nebulo rampas, frostmalvarma estas ĝi. Treme en la akra vento svelta fleksas sin abi‘.

Regen fällt wie kalte Tränen auf das weite, tote Land. Und der grauverhang‘ne Himmel droht wie eine Geisterhand.

Pluvo kiel larmoj falas el la griza nubmalhel‘, kaj fantome minacanta estas supre la ĉiel‘.

Wintertage wecken Träume nach des Jahres schönster Zeit. Meine Klage wird nicht enden, denn noch ist der Frühling weit.

Vintrotagoj nin revigas pri printempo kaj somer‘. Sed ankoraŭ daŭros longe, ĝis revenos primaver‘.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gerda Illerhues (∗1930).

Arg-769-1541 (2013-01-12 08:15:33)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon presita en la numero 2/2000 de la 13.01.2000, de la ĵurnalo �Landwirtschaftliches Wochenblatt“ (�Agronomia Semajnfolio“), (adreso de la eldonejo: Schorlemer-Str. 11, D-48143 Münster/Westf.

Traduko de la Germana poemo “Im Winter” de Gerda Illerhues (∗1930) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2000-02-28.

MR-218-1a / Arg-769-1542 (2013-01-12 08:33:43)

Verkis: Ilerhus’, Gerdino.(Gerda Illerhues * 1930; Lehmbergstr. 50, D-46282 Dorsten, Tel. (02362) 2 27 62)

http://www.poezio.net/version?poem-id=769&version-id=1541,1542