1/2

Gerda Illerhues,  Gerda Illerhues,
Abenddämmern  Vespera krepusko

tradukita de Manfred Retzlaff

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Vespera krepusko – Sinkas la sun’. Ombrojn ludantajn vidas mi nun.

Vespera krepusko – Susuras la vent’, fora ekrido en la silent’.

Vespera krepusko – Aŭdiĝis jen kri’, turmenta hastado, jam pasis nun ĝi.

Vespera krepusko – Eklumas la klar’,^{3} dum noktoproksimo, de la stelar’.

Vespera krepusko – Tempo de l’ ben’, estonto tre foras kaj la maten’.

Vespera krepusko – ripoz’ ĉie ĉi,^{4} paca trankvilo elmane de Di’.

…  …

3aŭ:

Eklumas en klar’, dum nokt’ proksimiĝas, jen la stelar’.

4aŭ senrime:

ripozas la land’, paca trankvilo el Dia man’.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gerda Illerhues (∗1930).

Arg-771-1545 (2013-01-16 18:15:06)

Tiu ĉi poemo aperis en la jaro 2001 en la gazeto “Landwirtschaftliches Wochenblatt für Westfalen-Lippe”. La verkinto, s-ino Gerda Illerhues, loĝis en Lehmbergstr. 50, D-46282 Dorsten, Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Abenddämmern” de Gerda Illerhues (∗1930) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2001-05-29.

MR-351-1b / Arg-771-1548 (2013-01-16 18:18:18)

http://www.poezio.net/version?poem-id=771&version-id=1545,1548