1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Herbst  Aŭtuno

tradukita de Manfred Retzlaff

Die Blätter fallen, fallen wie von weit, als welkten in den Himmeln ferne Gärten; sie fallen mit verneinender Gebärde. Und in den Nächten fällt die schwere Erde aus allen Sternen in die Einsamkeit.

Folioj kvazaŭ el la malproksim’

- ĉu velkas enĉiele jen ĝardenoj? - faladas kun gestad’ neanta; la peza Tero estas subiĝanta en la solecon el stelar-senlim’.

Wir alle fallen. Diese Hand da fällt. Und sieh dir andre an: es ist in allen. Und doch ist Einer, welcher dieses Fallen unendlich sanft in seinen Händen hält.

Ne estas en la mondo viv’ sen fin’. Ja falas ĉiu mano. Tamen sciu, ke regas super ĉio Iu, kiu en Sia man’ mildege tenas nin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29).

Arg-773-1549 (2013-01-16 22:31:11)

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1996-09-26.

MR-287-1 / Arg-773-1550 (2014-11-06 13:16:30)

http://www.poezio.net/version?poem-id=773&version-id=,1549,1550