1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Aŭtuno  Aŭtuno  Herbst

tradukita de Cezar tradukita de Manfred Retzlaff

Folioj falas iel el la for’, jen kvazaŭ velkus en ĉiel’

ĝardenoj. Faladas ili kun neanta gesto. Kaj nokte sinkas peza ter’ sen

resto el ĉiuj steloj al solec’ en hor’.

Folioj kvazaŭ el la malprok-

sim’

- ĉu velkas enĉiele jen ĝardenoj? -

faladas kun gestad’ neanta; la peza Tero estas subiĝanta en la solecon el stelar-

senlim’.

Die Blätter fallen, fallen wie von

weit, als welkten in den Himmeln ferne

Gärten; sie fallen mit verneinender

Gebärde. Und in den Nächten fällt die schwe-

re Erde aus allen Sternen in die Einsam-

keit.

Ni ĉiuj falas. Jen ĉi man’ dum

fal’. Aliajn vidu, samas ja ĉe ĉiu. Kaj tamen estas iu, tenas tiu tenere ĉion softe dum la fal’.

Ne estas en la mondo viv’

sen fin’. Ja falas ĉiu mano. Tamen

sciu, ke regas super ĉio Iu, kiu en Sia man’ mildege tenas

nin.

Wir alle fallen. Diese Hand da fällt. Und sieh dir andre an: es ist in al-

len. Und doch ist Einer, welcher dieses

Fallen unendlich sanft in seinen Händen

hält.

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Cezar (civila nomo: Hans-Georg Kaiser, ∗1954-05-21).

Arg-773-2256 (2015-01-22 12:16:31)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. ipernity. com/ blog/ cezar/ 605953 .

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1996-09-26.

MR-287-1 / Arg-773-1550 (2014-11-06 13:16:30)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29).

Arg-773-1549 (2013-01-16 22:31:11)

http://www.poezio.net/version?poem-id=773&version-id=2256,1550,1549