1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Aŭtuno  Aŭtuno
tradukita de Cezar  tradukita de Manfred Retzlaff

Folioj falas iel el la for’, jen kvazaŭ velkus en ĉiel’ ĝardenoj. Faladas ili kun neanta gesto. Kaj nokte sinkas peza ter’ sen resto el ĉiuj steloj al solec’ en hor’.

Folioj kvazaŭ el la malproksim’

- ĉu velkas enĉiele jen ĝardenoj? - faladas kun gestad’ neanta; la peza Tero estas subiĝanta en la solecon el stelar-senlim’.

Ni ĉiuj falas. Jen ĉi man’ dum fal’. Aliajn vidu, samas ja ĉe ĉiu. Kaj tamen estas iu, tenas tiu tenere ĉion softe dum la fal’.

Ne estas en la mondo viv’ sen fin’. Ja falas ĉiu mano. Tamen sciu, ke regas super ĉio Iu, kiu en Sia man’ mildege tenas nin.

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Cezar (civila nomo: Hans-Georg Kaiser, ∗1954-05-21).

Arg-773-2256 (2015-01-22 12:16:31)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. ipernity. com/ blog/ cezar/ 605953 .

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1996-09-26.

MR-287-1 / Arg-773-1550 (2014-11-06 13:16:30)

http://www.poezio.net/version?poem-id=773&version-id=2256,1550