1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Sopiro je l’ printempo  Sehnsucht nach dem Frühling

tradukita de Manfred Retzlaff

Kiom estas fariĝinte Triste kaj malvarme nun! Krude ventas, sin kaŝinte Jam ne brilas plu la sun’.

O wie ist es kalt geworden Und so traurig, öd und leer! Rauhe Winde wehn von Norden Und die Sonne scheint nicht mehr.

Verdajn montojn surfluginte Valojn volus vidi mi, Sur herbejo ekkuŝinte ĝoji pri la sunradi’; Auf die Berge möcht ich fliegen, Möchte sehn ein grünes Tal, Möcht in Gras und Blumen liegen, Und mich freun am Sonnenstrahl;

Volus aŭdi mi sonadon Sonorilan de bovar’, ŝalmojn kaj la birdkantadon Sur kampar’ kaj en arbar’.

Möchte hören die Schalmeien Und der Herden Glockenklang, Möcht freuen mich im Freien An der Vögel süßem Sang.

Ho, printempo, vi revenu, Bela, kara primaver’, Nin per floroj, kantoj benu, Reornamu sin la ter’!

Schöner Frühling, komm doch wieder, Lieber Frühling, komm doch bald, Bring uns Blumen, Laub und Lieder, Schmücke wieder Feld und Wald!

Restos vi al ni fidela, Portos ĝojon vi al ni, Venos vi majeste bela, Verdigante ĉion ĉi.^{3}

4

Ja, du bist uns treu geblieben, Kommst nun bald in Pracht und Glanz, Bringst nun bald all deinen Lieben Sang und Freude, Spiel und Tanz.

…  …

3Tiu lasta linio estas iom libera aldono de la tradukinto. Ĝi ne kongruas kun la enhavo de la kvara strofo, sed eble kun la enhavo de la tuta poemo.

4Jen laŭvorta esperantigo de la kvina strofo:

Jes, vi estas restinta al ni fidela, Vi venos nun baldaŭ en pompo kaj belo, Vi alportos nun baldaŭ al ĉiuj viaj karuloj Kanton kaj ĝojon, muzikadon kaj dancon.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Sehnsucht nach dem Frühling” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1997-02-01.

MR-291-2 / Arg-774-1552 (2013-01-17 15:50:13)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-774-1551 (2013-04-04 22:16:11)

La muziknotoj de la melodio troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ o_wie_i t_es_kalt_ geworden-notenblatt_100117. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= Amol_ O5KJCA kaj en http: // ingeb. org/ Lieder/ owieiste. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=774&version-id=1552,1551