1/1

Gustav Falke,  Gustav Falke,
Die Sorglichen  La timemuloj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Im Frühling, als der Märzwind ging und jeder Zweig voll Knospen hing, da fragten sie mi Zagen: Was wird der Sommer sagen?

Printempe, kiam blovis vent’, demandis ili kun timsent’: Ĉu estos la vetero agrabla de l’ somero?

Und als des Korn in Fülle stand, in lauter Sonne briet das Land, da seufzten sie und schwiegen: Bald wird der Herbstwind fliegen.

Kaj kiam staris en ornam’ de spikoj la grenkampoj jam, suspiris ili kune: Ĉu ventos enaŭtune?

Der Herbstwind blies die Bäume an Und ließ auch nicht ein Blatt daran. Sie sahn sich an: Dahinter kommt nun der böse Winter.

Foliojn ŝiris vento for, plendadis ili pro dolor’: Ja venos nun post tio la vintro, frostos ĉio.

Das war nicht eben falsch gedacht, der Winter kam auch über Nacht. Die armen, armen Leute, was sorgen sie nur heute?

Malprvaj estis ili ne, la vintro venis ankaŭ tre rapide al ĉi tiuj mizeraj homoj, kiuj

Sie sitzen hinterm Ofen still und warten, ob’s nicht tauen will, und bangen sich und sorgen, um morgen. nun sidas post la fornoj kaj atendas, ĝis la nova Maj’ verdigos ree ĉion. Pro kio timi ion?

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gustav Falke (∗1853-01.11 – †1916-02-08).

Arg-779-1560 (2013-01-19 11:11:16)

Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gustav_Falke .

Traduko de la Germana poemo “Die Sorglichen” de Gustav Falke (∗1853-01.11 – †1916-02-08) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1997-02.

MR-296-1 / Arg-779-1561 (2013-01-19 11:12:46)

http://www.poezio.net/version?poem-id=779&version-id=1560,1561