1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Wilder Rosenbusch  Sovaĝa rozarbusto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Wie steht er da vor den Verdunkelungen des Regenabends, jung und rein; in seinen Ranken schenkend aufgeschwungen und doch versunken in sein Rose-sein; Jen antaŭ pluvĉielo krepuskanta en sia pura juno staras ĝi, donace siajn branĉojn etendanta kaj tamen enplonĝinta nur en si;

die flachen Blüten, da und dort schon offen, jegliche ungewollt und ungepflegt: so von sich selbst unendlich übertroffen und unbeschreiblich aus sich selbst erregt, kun ĝiaj plataj floroj malfermite, senflege kaj sen ia ordigem’, tiele de si mem superigite kaj ekscitite tute el si mem,

ruft er dem Wandrer, der in abendlicher Nachdenklichkeit den Weg vorüberkommt: Oh sieh mich stehn, sieh her, was bin ich sicher und unbeschützt und habe, was mir frommt. ĝi vokas la migranton pripensantan, pretervenantan tiun vojon ĉi: Ho, vidu senprotekte min starantan, ja ĉion bezonatan havas mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29).

Arg-780-1562 (2013-01-19 11:51:43)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rainer_ Maria_Rilke .

Traduko de la Germana poemo “Wilder Rosenbusch” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1996.

MR-297-1 / Arg-780-1563 (2013-01-19 11:47:55)

Vidu ankaŭ: http: // www. zgedichte. de/ gedicht_2739. html . Pri la poeto vidu: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Rainer_Maria_Rilke .

http://www.poezio.net/version?poem-id=780&version-id=1562,1563