1/1

Agnes Miegel,  Agnes Miegel,
September  Septembro

tradukita de Manfred Retzlaff

Dies sind die liebsten Tage mir im Jahr: Die ersten Astern blühen in den Beeten, Die Luft ist kirchenstill und blau und klar Und ganz erfüllt vom Dufte der Reseden.

Jen la plej karaj tagoj en la jar’: Asteraj floras ĉie en la bedoj, Trankvilas la aer’, la blua klar’ Plenplenas de l’ odoro de l’ rezedoj.

Kein Vogelschlag durchklingt den Sonnenschein; Doch unablässig zirpen die Zikaden – Bei ihrem Schwirren in den Abendschein Geh, Seele, satt von Welt und Sonne, ein, Ein müdes Kind, zu letzten Schlummers Gnaden.

Ne sonas flugilbato tra l’ trankvil’; Nur la cikadoj ĉirpas en la paco.^{2} Nun, sata de la mondo, de l’ sunbril’, Animo laca, en vespera bril’ Transiĝu al de l’ lasta dormo graco.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Agnes Miegel (∗1879-03-09 – †1964-10-26).

Arg-787-1576 (2013-01-21 18:36:16)

Pri la poetino legu jenan vikipediejon: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Agnes_Miegel .

Traduko de la Germana poemo “September” de Agnes Miegel (∗1879-03-09 – †1964-10-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1998-09.

MR-314-1a / Arg-787-1577 (2013-01-21 21:02:40)

Pri la poetino legu ankaŭ jenan artikolon: http: // www. agnes-miegel-gesellschaft. de/ biographie/ index. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=787&version-id=1576,1577

2aŭ:

Ĉirpadas la cikadoj nur sen laco.