1/1

Alice Lindel,  Alice Lindel,
Stufen des Lebens  Ŝtupoj de l’ vivo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

La hom’ en la infana aĝ’ ne havas multe ja da saĝ’, kaj volas havi iom pli da jaroj ol jam havas li.

Kun dekok jaroj pensas li: �Kun dudek estos aĝa mi. - Kaj estas tridekjara ul’ hom’, kiu estas maljunul’.”

Impresas la kvardeko lin, jam kvazaŭ de la vivo fin’. Sed kiam havas kvindek li, forŝovas li la finon pli.

La aĝ’ de sesdek jaroj ne tro alta ŝajnas esti, tre plorinda tamen ŝajnas la sepdeka vivojaro ja.

Post okdek restas la esper’, atingi naŭdek sur la Ter’. Kaj nombras tiam tiu ĉi la homojn, kiuj aĝas pli.

Ĉar vere daŭras cento da vivjaroj nur malmulte ja pli longe ol dek; pensas mi: Per nul’ nur diferencas ĝi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Alice Lindel.

Arg-795-1591 (2013-01-23 11:19:03)

S-ino Alice Lindel vivis en Gütersloh, Germanio, laŭ informo de s-ro d-ro Thomas Lindel, Memelweg 4/1, D-89168 Niederstotzingen, Tel. 0049-(0)7325-8252.

Traduko de la Germana poemo “Stufen des Lebens” de Alice Lindel en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-03-02.

MR-399-1a / Arg-795-1592 (2013-01-23 11:15:31)

S-ano Albert Stephan publikigis tiun ĉi Esperantigon de la poemo en la LEAinformilo, en la jaro 2003.

http://www.poezio.net/version?poem-id=795&version-id=,1591,1592