1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Antaŭprintempo  Vorfrühling

tradukita de Manfredo Ratislavo

Suspiras nokte la degel’; timiga estas tio ĉi. Trankvile estas ĉie, el la dorm’ vekiĝis mi.

Vorfrühling seufzt in weiter Nacht, dass mir das Herze brechen will; die Lande ruhn so menschenstill, nur ich bin aufgewacht.

Rompiĝas de l’ glaci rempar’^{3} sur la akvejoj ĉie ĉi; kunmortas kvazaŭ ankaŭ mi kaj reviviĝas el glaci’ ^{4} kaj fluas al la mar’.

O horch, nun bricht des Eises Wall auf allen Strömen, allen Seen; mir ist, ich müsste mit vergehn und, Woge, wieder auferstehn zu neuem Klippenfall.

Ripozas ĉio en silent’. Nur jen kaj jen en iu dom’ vekiĝas, ploras, ridas hom’ laŭ la degela vent’.

Die Lande ruhn so menschenstill; nur hier und dort ist wer erwacht, und seine Seele weint und lacht, wie es der Tauwind will.

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-02.23.

Arg-79-155 (2003-11-03 10:14:06)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-397-1b / Arg-79-154 (2003-11-03 16:01:41)

http://www.poezio.net/version?poem-id=79&version-id=,155,154

3aŭ: Rompiĝas la glaci-rempar’.

4aŭ eble: kaj resurektas el glaci’