1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Vorfrühling  Antaŭprintempo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Vorfrühling seufzt in weiter Nacht, dass mir das Herze brechen will; die Lande ruhn so menschenstill, nur ich bin aufgewacht.

Suspiras nokte la degel’;

timiga estas tio ĉi. Trankvile estas ĉie, el la dorm’ vekiĝis mi.

O horch, nun bricht des Eises Wall auf allen Strömen, allen Seen; mir ist, ich müsste mit vergehn und, Woge, wieder auferstehn zu neuem Klippenfall.

Rompiĝas de l’ glaci rempar’^{3} sur la akvejoj ĉie ĉi; kunmortas kvazaŭ ankaŭ mi kaj reviviĝas el glaci’ ^{4} kaj fluas al la mar’.

Die Lande ruhn so menschenstill; nur hier und dort ist wer erwacht, und seine Seele weint und lacht, wie es der Tauwind will.

Ripozas ĉio en silent’. Nur jen kaj jen en iu dom’ vekiĝas, ploras, ridas hom’ laŭ la degela vent’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-397-1b / Arg-79-154 (2003-11-03 16:01:41)

Traduko de la Germana poemo “Vorfrühling” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-02.23.

Arg-79-155 (2003-11-03 10:14:06)

3aŭ: Rompiĝas la glaci-rempar’.

4aŭ eble: kaj resurektas el glaci’

http://www.poezio.net/version?poem-id=79&version-id=154,155