1/2

Gustav Schwab,  Gustav Schwab,
Bemooster Bursche zieh ich aus Adiaŭo de studento

tradukita de Ludwig Emil Meier

Zu singen nach der Melodie von Albert Methfessel (1785 - 1869)

Kantebla laŭ la melodio de Albert Methfessel (1785 - 1869)

1. Bemooster Bursche zieh ich aus, behüt dich Gott, Philisterhaus! Zur Heimat geh ich ein, muß selber nun Philister sein!

1. Multjare mi studinta hom’ -

- Adiaŭ nun, filistra dom’! - Al hejm’ malnova iras mi, Nun mem filistro tie ĉi!

2. Fahrt wohl, ihr Straßen grad und krumm! ich zieh nicht mehr in euch herum, durchtön euch nicht mehr mit Gesang, mit Lärm nicht mehr und Sporenklang.

2. Adiaŭ, stratoj de la urb’, Ne plu promenas mi en kurb’, Nek kantos, nek bruigos ajn, Nun decas min konvena ŝajn’!

3. Was wollt ihr Kneipen all von mir? Mein Bleiben ist nicht mehr allhier; winkt nicht mit eurem langen Arm, macht mir mein durstig Herz nicht warm.

3. Gastejo vi kun bier’ kaj vin’, Vi jam ne plu gastigos min, Ne logu via elpendaj’, Por mi ĝi estas nur vantaĵ’!

4. Ei, grüß euch Gott, Collegia! Wie steht ihr in Parade da! Ihr dumpfen Säle groß und klein, jetzt kriegt ihr mich nicht mehr herein.

4. Vi universitato, ho! Tre majestece staras do. Tro longe en vi, haloj ĉi Dum kelkaj hor’ enuis mi.

5. Auch du, von deinem Giebeldach, siehst mir umsonst, o Karzer, nach! Für schlechte Herberg Tag und Nacht sei dir ein Pereat gebracht.

5. Kaj vi, karcero sub tegment’, Vin mi memoras sen kontent’; Malbona loko, “pereat!” al vi, de ĉiuj malamat’!

6. Du aber blüh und schalle noch, leb, alter Schlägerboden, hoch! In dir, du treues Ehrenhaus, verfechte sich noch mancher Strauß!

6. Sed vi, skermejo, vivu, ho! ^{2} Ne vin forgesos mi, ne do! Vi daŭre estu kun favor’ La pritraktejo de honor’!

7. Da komm ich, ach! an Liebchens Haus; o Kind, schau noch einmal heraus mit deinen Äuglein klar, mit deinem dunklen Lockenhaar!

7. Nun jen, ĉe l’ amatina pord’ Ektuŝas min en koro mord’ - Vin lasi, bela, ho knabin’, Ja, vere, tio premas min.!

…  …

2En la origina teksto de L. E. Meier estas erare presita la vorto “skrimejo” anstataŭ la ĝusta “skermejo”.

2/2

8. Und weiter, weiter geht mein Lauf: tut euch, ihr alten Tore auf! Leicht ist mein Sinn, und froh mein Pfad; gehab’ dich wohl, du Musenstadt!

8. Sed for, antaŭen laŭ la voj’! Malfermu vin por lasta foj’ Pordeg’ malnova, ne tra vi Revenos al la muzoj mi!

9. Ihr Brüder, drängt euch um mich her, macht mir mein leichtes Herz nicht schwer! Auf frischem Ross, mit frohem Sang geleitet mich den Weg entlang!

9. Nu, fratoj, akompanu min Nur duonvoje al destin’! Pro gaja kanto flugu for De l’ adiaŭo la dolor’!

10. Im nächsten Dorfe kehret ein, trinkt noch mit mir von einem Wein! Denn nun, ihr Brüder, sei’s weil’s muss, das letzte Glas, der letzte Kuss!

10. En la vilaĝo gastu ni En lasta bona harmoni’; Por lasta kiso, lasta ĝoj’, Nun for - nur esta unu voj’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gustav Schwab (∗1792 – †1850), publikigita 1814.

Arg-80-156 (2003-11-03 11:21:58)

Traduko de la Germana poemo “Bemooster Bursche zieh ich aus” de Gustav Schwab (∗1792 – †1850) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-80-157 (2003-12-28 22:55:11)